STYPENDIUM DAAD 2017

7 miast, 12 dni, 15 studentów i 1 niezastąpiony Dziekan,
czyli kilka słów
o wyprawie Członków Stowarzyszenia Studentów “GEOIDA”
w ramach stypendium DAAD.

W połowie września grupa 15 Członków Stowarzyszenia Studentów  “GEOIDA” wraz z Prodziekanem ds. Studenckich Wydziału Geodezji i Kartografii PW dr hab. inż. Andrzejem Pachutą, wyruszyła na wyprawę naukową w ramach stypendium ufundowanego przez Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD). Podczas wyjazdu uczestnicy zwiedzili 7 miast, zapoznali się z programem i badaniami niemieckich uczelni oraz zadaniami tamtejszych organizacji rządowych związanych z geodezją i geoinformatyką.

Stypendium DAAD 2017 7

W ramach wyjazdu uczestnicy odwiedzili liczne uniwersytety oraz placówki naukowe. Nie zabrakło także czasu na zwiedzanie okolicznych miast oraz odkrywanie ich historii. Do najważniejszych punków wizyty w Niemczech należało obserwatorium astronomiczno-geodezyjne, płożone w miejscowości Wetzzel. Na miejscu Członkowie Stowarzyszenia mieli okazję zapoznać się ze spektrum działalności tej placówki, prowadzonymi przez nią projektami i badaniami. Innym ważnym ośrodkiem naukowy w trakcie wyjazdu było Deutsches GeoForschungsZentrum w Potsdamie, położone na  Telegrafenberg, gdzie jedni z najsłynniejszych naukowców świata, takich jak Albert Einstein czy Albert Michelson, przeprowadzali swoje liczne badania i eksperymenty. W GFZ przedstawiony został zakres aktualnie prowadzonych badań z wykorzystaniem technik geodezyjnych i geoinformatycznych. Ponadto nie obyło się bez zwiedzenia wystawy zabytkowych instrumentów służących do pomiaru przyspieszenia ziemskiego, wieży Einsteina oraz pracowni Alberta Michelsona, w której znajdował się jego słynny interferometr.

Stypendium DAAD 2017 a

Ważną część wyjazdu stanowiły także wizyty w niemieckich urzędach oraz organizacjach rządowych, zajmujących się zagadnieniami geodezyjno-kartograficznymi. Należały do nich m. in. Landesamt für Digitalisierung, Breitband und Vermessung, czyli bawarski odpowiednik polskiego Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, a także frankfurcki Bundesamt für Kartographie und Geodäsie. W obu jednostkach pracownicy przygotowali prezentację o funkcjonowaniu urzędu, aktualnych zadaniach i celach ich pracy. Sporo wrażeń dostarczyła także wizyta w Niemieckiej Agencji Kosmicznej - DLR (Deutsches Zentrum fur Luft), gdzie opowiedziano szerzej o  współpracy DLR z ESA oraz o misji sondy wysłanej na jeden z księżyców Marsa - Fobos.

Stypendyści DAAD odwiedzili także 3 Uniwersytety - Technische Universitat Munchen, Universität Stuttgart, a także Technische Universitat Berlin. Na każdym z Uniwersytetów została przedstawiona oferta studiów magisterskich na kierunku geodezja i kartografia oraz geoinformatyka, a ponadto przedstawiciele każdej jednostki na wydziale przygotowali krótkie prezentacje na temat prowadzonych badań i realizowanych grantów.

Ostatnim punktem wyjazdu był udział w największych targach i pokazach sprzętu oraz oprogramowania geodezyjnego – INTERGEGO BERLIN 2017. Targi zorganizowano z wielkim rozmachem. Swoje stoiska przygotowali leaderzy branży, ale nie zabrakło też miejsca dla mniejszych firm i przedsiębiorstw, które nie raz potrafiły zaskoczyć innowacyjnymi rozwiązaniami sprzętowymi czy oprogramowaniem.  Ciekawym pomysłem było zorganizowanie specjalnej sekcji przeznaczonej wyłącznie dla Start-Upów, czyli młodych ludzi z niesamowitymi pomysłami na biznes, którzy dopiero rozpoczęli swoją działalność. Na Targach można było zobaczyć wizualizacje 3D z wykorzystaniem gogli wirtualnej rzeczywistości, czy specjalne okulary do drona, które jednocześnie pozwalają widzieć to, co mamy przed sobą oraz to co rejestruje kamera UAV.

Stypendium DAAD 2017 9

Podróż okazała się wielkim sukcesem oraz niesamowitą przygodą, dzięki której studenci zdobyli nową wiedzę oraz cenne doświadczenia. Wyjazd był także okazją dla wielu osób na nawiązanie nowych znajomości, które w przyszłości mogą zaowocować wspaniałymi projektami. Stowarzyszenie Studentów „GEOIDA”  gorąco dziękuje Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej za możliwość wcielenia w życie planu na ten wyjazd oraz zachęca inne koła i organizacje na Politechnice Warszawskiej do zapoznania się z ofertą DAAD. Wyjazd nie zakończyłby się takim sukcesem, gdyby nie pomoc i osobiste zaangażowanie Prodziekana ds. Studenckich dr hab. inż. Andrzeja Pachuty, do którego również kierowane są szczere podziękowania.

Stowarzyszenie Studentów „GEOIDA”

Fotorelacja>>>